Türkiye Cumhuriyeti

T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk

Başkonsolosluğumuz 1973 yılında kurulmuş olup, bugüne kadar 14 Başkonsolos görev yapmıştır. İlk Başkonsolosumuz olan Aziz Yakın, 15 Ekim 1973 tarihinde görevine başlamıştır. Mevcut hizmet binasına kiralık olarak Eylül 2004’te taşınılmıştır. Bina, Başkonsolos Serhat Aksen’in görev döneminde, Aralık 2013’te satın alınarak, devlet mülkiyetine kazandırılmıştır. 

Karlsruhe, Almanya'nın Güneybatısında bulunan Baden-Württemberg Eyaleti'ne ait Baden bölgesinin iki idari merkezinden birisidir. Diğer idari merkez Freiburg’dur.

Baden-Württemberg Eyaleti Almanya'nın en büyük eyaletlerinden biri olup, nüfusu yaklaşık 11 milyon, yüzölçümü yaklaşık 35 bin kilometrekaredir. Eyalet, Fransa ve İsviçre'ye komşudur. Eyaletteki Türk vatandaşlarının sayısı resmi verilere göre yaklaşık 300 bindir.

Başkonsolosluğumuzun görev bölgesi olan Baden bölgesinin (kuzeyde Mannheim’dan güneyde Konstanz’a kadar uzanan bir alanı kapsamaktadır) toplam nüfusu yaklaşık 5 milyon olup, resmi istatistiklere göre Türk vatandaşlarının sayısı yaklaşık 110 bindir.

Başkonsolosluğumuzun bulunduğu Karlsruhe kentinin nüfusu 300 bin olup, bunun 6 bini Türk’tür. 

Karlsruhe şehri, Baden-Durlach Kontu Karl Wilhelm’in 1715’te inşa ettirdiği saray binasının (Schloss) etrafında, yarım daire şeklinde “Yelpaze Şehir” olarak gelişmiştir. Nitekim şehir, adını Karl-Wilhelm’den almıştır. Karlsruhe 1771 yılına kadar Baden-Durlach, 1945’e kadar da Baden bölgesinin başkenti olmuştur. 1952’de Baden ve Württemberg Eyaletlerinin birleşmesinden sonra Stuttgart’ın Eyalet başkenti olması kararlaştırılmıştır. Federal Yargıtay, Federal Başsavcılık ve Federal Anayasa Mahkemesi’nin Karlsruhe’de yer alması sebebiyle şehir Almanya’nın “Hukuk Başkenti” olarak anılmaktadır.

 

İlgili Dosyalar :

- Dış Giriş

- Ön Cephe

- Bina Giriş Kapısı

- Bekleme Salonu

- Pasaport Servisi

- Pasaport Servisi 2

- Nikah Salonu

- Nikah Salonu 2

- Özel Kalem

- Arka Cephe